Andrej Hlinka sa umiestnil v TOP10 v ankete Najväčší Slovák

Andrej Hlinka sa umiestnil v TOP10 v ankete Najväčší Slovák

Verejnosť môže hlasovať, celkové výsledky budú prezentované na RTVS počas galavečera 1. mája 2019.

Koncom roka 2018 mohli Slováci hlasovať v ankete Najväčší Slovák, ktorú po vzore BBC prevzala aj RTVS. Viac ako 24-tisíc divákov slovenskej verejnoprávnej televízie poslalo do prvej desiatky okrem svätcov Cyrila a Metoda či kňaza Antona Srholca aj politika, publicistu a katolíckeho kňaza Andreja Hlinku. Stane sa tak Najväčším Slovákom v hlasovaní verejnosti? 

Podľa profesora histórie Róberta Letza má osobnosť Andreja Hlinku v slovenských dejinách tento význam:

1.      Postavil sa za práva slovenského národa proti maďarizácii a sociálnemu útlaku Slovákov v Uhorsku. Za to neváhal byť väznený.

2.      V Slovenskej ľudovej strane od roku 1905 dokázal zmobilizovať širšie ľudové vrstvy v zápase za všeobecné volebné právo a základné kultúrne práva slovenského národa.

3.      Zaslúžil sa o vznik česko-slovenského štátu v roku 1918.

4.      Do slovenskej politiky vniesol moment rozhodnosti a neústupnosti. 

5.      Ako predseda Slovenskej ľudovej strany (najsilnejšej politickej strany Slovákov) viedol boj za autonómiu Slovenska v rámci Česko-Slovenskej republiky a stal sa symbolom tohto boja.

6.      Zmyslom jeho politiky bol sebavedomý, vzdelaný a hospodársky nezávislý Slovák, ktorý by riadil krajinu podľa svojich vlastných tradícií.

7.      Výrazne sa zaslúžil za kultúrne a duchovné pozdvihnutie mesta Ružomberok. Dokázal v sebe spojiť liptovského lokálpatriota so slovenským národovcom.

Naším názorom je, že bez ohľadu na to, či sa Andrej Hlinka stane alebo nestane Najväčším Slovákom v tejto televíznej ankete, je pozitívne, že si ho vybrali občania a tiež, že sa verejnosť dozvie viac informácií o tejto osobnosti. 

***

Ak vás zaujal projekt AndrejHlinka.sk, ktorý "žije" len vďaka Vašej podpore, môžete nás podporiť na čísle účtu: 

SK76 8360 5207 0042 0408 4048 (mBank)