Anketa: Andrej Hlinka ako najväčší Slovák?

Anketa: Andrej Hlinka ako najväčší Slovák?

RTVS vyhlásila televíznu anketu o najväčšom Slovákovi. Verejnoprávne médium tak rozprúdilo debatu o osobnostiach a ich historickej úlohe. Do prvej desiatky sa hlasmi verejnosti dostal aj kňaz a politik Andrej Hlinka. Zaslúži si stať sa najväčším Slovákom? Pýtame sa osobností.

doc. Jaroslav Demko, rektor Katolíckej univerzity v RužomberkuMedzi top desiatimi osobnosťami, ktoré dostali hlasy v televíznej ankete Najväčší Slovák, je mnoho zaujímavých osobností, či už svätí Cyril a Metod, výnimočný kňaz Anton Srholec alebo úspešný vedec Štefánik. Mňa osobne zaujalo umiestnenie Andreja Hlinku, ku ktorému mám o to bližšie, že pochádzam rovnako ako on z Ružomberka-Černovej. Osobitne si cením, že žil s ľuďmi, bol pri nich blízko a poznal ich problémy. Hlinka bol obetavý a vytrvalý kňaz a politik, ktorý mal svoj charakter, bol konzistentný, nemenil kabáty a stál pri myšlienke slovenského národa v čase najťažších skúšok. Určite patrí medzi najvýznamnejšie postavy 20. storočia a rozhodol som sa, že mu v televíznej ankete Najväčší Slovák dám svoj hlas. 

prof. Róbert Letz, vedúci katedry histórie PF UK v BratislaveNazdávam sa, že Andrej Hlinka najlepšie zosobňuje zápas o dôstojnosť slovenského národa na prelome vekov, v posledných dekádach 19. a v prvých dekádach 20. storočia. Stál pri zrode modernej slovenskej politiky a prebudil k životu slovenské katolícke masy. Bol sústavným bojovníkom a strážcom národnej a cirkevnej svätyne a súčasne tvrdým obžalobcom protivníkov. Ostal verný a pevný vo svojom presvedčení obrany kresťanských hodnôt a presadzoval ich sústavne a húževnato až do svojej smrti. Nikdy sa nevzdával, aj keď proti nemu útočili vlastní ľudia. 

doc. Marek Šmíd, cirkevný a literárny historik, Historický ústavu Filozofickej fakulty Jihočeské univerzityAndrej Hlinka se celým svým životem rozhodně zasazoval za práva Slováků, ať se již jednalo o jejich obranu v boji proti národnostnímu útlaku ze strany Maďarů či Čechů. Inicioval celou řadu kulturních, národních, politických, hospodářských a náboženských projektů, přičemž byl hlavním protagonistou společenského života na Slovensku. Stál např. u základů Ľudových novin, Ľudové banky či tiskárny v Bratislavě, kdy se opakovaně vyslovoval za emancipaci slovenského národa. Proto jej považuji za nejvýraznějšího Slováka tehdy i dnes.

Michal Pehr, historik, CEVRO Institut: Na příkladu života Andreje Hlinky můžeme vidět boj slovenského národa za politickou ale i sociální, ekonomickou a v neposlední řadě kulturní emancipaci národa. Role Andreje Hlinky při tomto budování byla zcela nezastupitelná. Byl jejím symbolem a z toho důvodu, jakkoliv nejsem velkým příznivcem těchto anket, má bezesporu nárok nato uspět v této anketě.

Ján Bednárik, viceprimátor mesta RužomberokLebo Slovákom dal nádej, že i keď sme malý národ, máme svoje hodnoty a vieme byť užitoční pre svet.

Milan Hudaček, jezuita, riaditeľ provinciálneho archívu: Andreja Hlinku si vážim ako kňaza, ktorý nestratil náboženskú hierarchiu hodnôt v čase, kedy sa ľahko zamieňala s nacionálnym charakterom veľkého Uhorska. Tým, že sa zastal veriacich v Černovej a znášal aj postih zo strany vrchnosti, dal všeobecnej cirkvi príklad blízkosti kňaza k veriacim, ktorý chce s nimi zdieľať život aj v zložitých časoch. Jeho vernosť ocenili aj ďalší, s ktorými sa zapojil do pozdvihnutia životov slovenského ľudu a spoločne mu vrátili dôstojnosť v novovzniknutej Československej republike. 

SMS do 1. mája 2019 zasielajte na číslo 9977 v tvare NAJSLOVAK 3. Ďakujeme! 

Projekt AndrejHlinka.sk môžete podporiť vaším dobrovoľným príspevom na č. ú. SK76 8360 5207 0042 0408 4048 (mBank). Ďakujeme! 

Prečítajte si aj ostatné diskusné príspevky k téme "najväčší Slovák" a "Andrej Hlinka":

Peter Zmátlo: Voči Najväčšiemu Slovákovi mám výhrady
 
Pavol Stano: Hlinkov kód
 
Miroslav Vetrík: Hlinka: Slovenský Mojžiš
 
Lukáš Obšitník: Hlinka prispel k tomu, že slovenský národ si obhájil svoju existenciu
 
Peter Sokolovič: Slovenský národ nezmizol z mapy v Európy. Môžeme sa slobodne rozvíjať
 
Ján Cimra: Obraz otca
 
Emília Hrabovec: Prečo si Andrej Hlinka (ne)zaslúži stať sa najväčším Slovákom
 
Ľuboslav Hromják: Andrej Hlinka a jeho miesto v dejinách slovenského národa
 
VIDEO: Beáta Katrebová Blehová