Peter Sokolovič: Slovenský národ nezmizol z mapy v Európy. Môžeme sa slobodne rozvíjať

Peter Sokolovič: Slovenský národ nezmizol z mapy v Európy. Môžeme sa slobodne rozvíjať

K ankete "Najväčší Slovák" a k umiestneniu Andreja Hlinku sa vyjadril aj historik a učiteľ Peter Sokolovič.

Andrej Hlinka patrí nepochybne medzi najvýznamnejšie osobnosti moderných slovenských dejín. Za svoju činnosť sledujúcu pozdvihnutie slovenského národa a boj za jeho v tom čase odopierané práva sa radí do zástupu reprezentantov slovenského politického života, ktorí, nehľadiac na možné osobné následky a často s vidinou perzekúcie, prenasledovania, ba dokonca väznenia a existenčných problémov, neváhali povýšiť blaho národa a celej spoločnosti nad osobné záujmy. Tým si natrvalo získal miesto medzi osobnosťami, ktorým vďačíme za to, že slovenský národ nezmizol z mapy Európy a dnes sa v nej môže slobodne rozvíjať. Jeho nie márny boj proti maďarizácii a následnému čechoslovakizmu má význam nielen pre nás, ale sa v neposlednom rade stal aj symbolom boja za práva malých a utláčaných národov.
 
Jeho nie márny boj proti maďarizácii a následnému čechoslovakizmu má význam nielen pre nás, ale sa v neposlednom rade stal aj symbolom boja za práva malých a utláčaných národov.
 
Napriek tomu všetkému však povedať o jednej osobnosti, že je najväčším Slovákom, je podľa mojej mienky veľmi náročná úloha, pri ktorej treba mať na pamäti nielen dobový kontext, ale aj oblasť, v ktorej pôsobila. Ako Andrej Hlinka, tak aj viacerí jeho predchodcovia či nasledovníci sa – každý inak a determinovaný svojou dobou – pričinili o to, aby Slováci mali právo byť hrdí na vlastné dejiny a ich predstaviteľov. Všetci sú súčasťou mozaiky, do ktorej nepochybne ako svojou činnosťou, tak aj životným príkladom a vplyvom na politické udalosti či formovanie toľko potrebného a dnes často zaznávaného národného povedomia patrí aj Andrej Hlinka. Z tohto dôvodu si zaslúži, aby sme na jeho odkaz nezabudli a postavili jeho osobnosť na miesto, kam patrí.
 
Peter Sokolovič
Autor je historik a učiteľ, pracoval v Ústave pamäti národa.
 
 
SMS do konca apríla 2019 zasielajte na číslo 9977 v tvare NAJSLOVAK 3. Ďakujeme! 

Projekt AndrejHlinka.sk môžete podporiť vaším dobrovoľným príspevom na č. ú. SK76 8360 5207 0042 0408 4048 (mBank). Ďakujeme! 

Prečítajte si aj ostatné diskusné príspevky k téme

"najväčší Slovák" a "Andrej Hlinka":

Peter Zmátlo: Voči Najväčšiemu Slovákovi mám výhrady
 
Pavol Stano: Hlinkov kód
 
Miroslav Vetrík: Hlinka: Slovenský Mojžiš
 
Lukáš Obšitník: Hlinka prispel k tomu, že slovenský národ si obhájil svoju existenciu
 
Ján Cimra: Obraz otca
 
Ľuboslav Hromják: Andrej Hlinka a jeho miesto v dejinách slovenského národa
 
VIDEO: Beáta Katrebová Blehová
 
Anketa: Andrej Hlinka ako najväčší Slovák?