Hlinku nájdete nielen v Černovej, ale aj na Smrekovici

Pri 140.výročí narodenia Andreja Hlinku, ktoré bolo 27. septembra 2004, sa na Liptove udiali dve významné kultúrne udalosti - rekonštrukcia kaplnky na Smrekovici a otvorenie Domu Andreja Hlinku v Černovej.

Smrekovická kaplnka

    Andrej Hlinka mal veľmi silný vzťah k prírode. Obľuboval najmä rybárstvo a turistiku. Ako horlivý turista nechal vybudovať na Smrekovici – srdci Veľkej Fatry, ktorá je vzdialená od Ružomberka približne 15 km – kaplnku.

    Najprv sa však v roku 1934 postavila Ondrejova chata a až o rok neskôr cesta k nej a kaplnka zasvätená sv. Ondrejovi. Andrej Hlinka v nej slúžieval sväté omše aj pre turistov, ktorí v nedeľu boli na Smrekovici. Keď už chorľavel a nevládal pešo vyjsť k svojej chate, robili to namiesto neho kapláni.

    Kaplnka sa stala miestom, kde sa pristavovali turisti a zväčša si tam oddýchli. Po nástupe komunizmu sa do oblasti Smrekovice dostali vojaci. Ľudovít Horvát, vtedy 80-ročný Ružomberčan, spomínal: „Komunistov hnevali tí, ktorí boli trošku nábožensky založení. Kaplnka bola počas komunizmu opustená, lebo na Smrekovicu chodili len komunisti – veď vojaci museli byť všetci komunisti. Oni boli tak naočkovaní proti náboženstvu, že tú kaplnku by aj zubami roztrhali. Kaplnka bola malá, v hore opustená, a ešte to neznášali!“

    Z rozprávania pána Horváta vyplýva, že okolo roku 1970 poveril istý vojenský náčelník zrúcaním kaplnky dvoch civilných pracovníkov. Tí však kaplnku rovno podpálili!

    Dlhé roky počas komunizmu, no i po jeho páde, sa s prázdnym priestorom, ktorý tam ostal po vypálení, nič nerobilo. Niekoľkým nadšencom sa podarilo kaplnku zrekonštruovať a slávnostne otvoriť na 140. výročie narodenia Andreja Hlinku – 27.septembra 2004.

    Chatka, ktorá tam teraz stojí na mieste pôvodnej kaplnky, nie je zasväteným priestorom – nie je tam vežička ani kríž, zatiaľ slúži na propagáciu turistiky na Smrekovici. V budúcnosti by pri tejto chate mal vyrásť kríž a mali by sa tam pri výročitých udalostiach slúžiť sväté omše.

 

Dom Andreja Hlinku

    Dom Andreja Hlinku sa nachádza v jeho rodisku – v Černovej. Černová je mestskou časťou Ružomberka.  Expozícia Domu je rozdelená do troch častí. 

    Miestnosť pri vstupe je venovaná poslaneckej činnosti kňaza Andreja Hlinku a jeho návšteve USA. Návštevníci tu uvidia aktovku, ktorú mu dali slovenskí rodáci v Amerike v roku 1926. Sú tu vystavené aj poštové známky, pohľadnice a pamätné fotografie.

    6.marca 1939 boli pripravené zelené a 10.3.1939 červené zúbkované známky s portrétom Andreja Hlinku. Bol na nich nápis Česko-Slovensko. Nakoniec boli pretlačené nápisom Slovenský štát a takto upravené ich vydali 1.apríla 1939. Platnosť im skončila 10.júla 1939.

    V druhej časti expozície sa nachádza originálny nábytok z ružomberskej fary, ktorý Andrej Hlinka používal – je tu jeho posteľ, skrine, stôl, kľakátko, fotelka, na ktorej v 30. rokoch 20.st. oddychoval.

    V poslednej tretej izbe možno nájsť kroje, v ktorých boli v pre nich tak tragickom začiatku dvadsiateho storočia oblečení Černovčania. Na stenách sú fotografie ľudí, ktorí podporovali Andreja Hlinku – Vavro Šrobár, profesor Ráth či Bjornstene Bjornson. Takisto je tu aj spišský biskup Alexander Párvy, ktorý Hlinku suspendoval za agitáciu v prospech Vavra Šrobára vo voľbách 1906. Hlinka agitoval za Šrobára až tak aktívne, že mu niekto hodil do obloka skalu. Tá je tiež k dispozícii na nahliadnutie.